Також перегляньте:

Військовозобов’язаних медиків буде більше

МОЗ України спільно з Міноборони ініціює внесення змін до законодавства щодо військового...

ОЦІНКА ІДЕЇ МЕДИЧНОГО КОДЕКСУ В СВІТЛІ ЗАХИСТУ ПРАВ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ТА ПАЦІЄНТІВ

Необхідність реформування законодавства в сфері охорони здоров’я як власне всієї системи не...

Громадськість висловила позицію щодо впровадження обов’язкового соціального медичного страхування

7 травня 2014 року відбувся круглий стіл  «Впровадження обов'язкового соціального медичного страхування та...

Навчання

Національний Університет "Києво-Могилянська академія" розвиває новий онлайн навчальний матеріал, щоб надати більш широкий...

Медична реформа: оцінка Міністра МОЗ та народних депутатів

На думку О.Мусія реформа медицини має сенс лише коли люди отримають альтернативу...

РЕФОРМА ЗАХОПИТЬ ВЕСЬ КИЇВ

Ще не перевірені результати реформи в окремих районах Києва поширять на всю...

Очікувані зміни для лікарів в світлі реформування охорони здоров’я

9.06.2015
Zoryana Chernenko

health-care-reform-overview_1

Черненко З.С.

 

Реформи завжди тягнуть  за собою ризики та виклики. Особливо для тих хто працює в цій системі, яка реформується. Вже майже 20 років ми все розпочинаємо впровадження змін. Однак всі пропозиції змін робить держава зверху. Одним з аргументів чому все не так ефективно здійснюється полягає в пасивності лікарської спільноти.

Реформа не йде знизу оскільки лікарі не є активними репрезентантами суспільства, не є лідерами думки. Більшість змін – навіть в Грузії робили de-facto лікарі. В нас це справа держави – не в особі лікаря і не руками лікарів, а руками чиновників. Однак найважливішим завданням на сьогодні є зробити так, щоб реформа стала професійним інтересом лікарів.

Наразі всі дискусії щодо основних завдань реформи  стосуються фінансових питань – Де взяти ? Як збільшити бюджет галузі? Як витратити економно, ефективно?

Варто зазначити, що структурними частинами реформи, які впливатимуть на лікаря, вочевидь стануть:

 1. Впровадження медичного страхування
 2. Створення лікарського самоврядування
 3. Навчання, підготовка медичних працівників
 4. Система управління якістю медичної допомоги
 5. Використання та обіг інформації в системі охорони здоров’я

 

Щодо чинного законодавства щодо правового статусу лікаря варто зазначити, що відповідні статті Основ мають декларативний характер. Правовий статус передбачає визначення прав та обов’язків лікаря.

Щодо належної реалізації прав лікаря варто наголосити, що поки не буде визначено відповідного механізму їх реалізації (відповідальних осіб, визначених процедур), досить важко говорити про їх реалістичність.

Аналогічно щодо обов’язків лікаря законодавство не передбачає відповідальності за їх не дотримання, а отже не впливає в бажаній мірі на відносини.

 

Очевидно, що після впровадження пропонованих змін в системі охороні здоров’я  (планів реформ) правовий статус лікаря розшириться.

 

 1. Бути відповідальним не лише за здоров’я одної особи – пацієнта, а всього населення; це перш за все для сімейного лікаря.
 2. Ставати СПД (суб’єктом підприємницької діяльності) і розуміти нюанси підприємницької діяльності, бухгалтерії, статистики.
 3. Інтегрувати в свою роботу ІТ, володіти належними навичками не лише роботи з комп’ютером, а й з відповідними програмами,пошуком в Інтернеті .
 4. Появляться нові гравці в сфері охорони здоров’я з якими з якими треба співпрацювати – це страхові компанії чи фонди, професійні асоціації. Необхідно буде відстоювати свої позиції, обов’язковим кроком є необхідність розмежування обов’язків і відповідальності всіх гравців.
 5. Зміна п’ятирічних атестацій на особисте професійне ліцензування – допуск до професії. Отже, обов’язки стануть більш зрозумілі, чіткіші та реалістичніші.
 6. Впровадження етичної складової – прийняття Медичного етичного кодексу. А отже і поява його невід’ємного елементу – професійної етичної відповідальності.
 7. Представництво інтересів лікаря, захист його  прав найбільш ефективно може здійснювати професійна самоврядна організація.
 8. Свобода діяльності заклад охорони здоров’я – нові форми і порядки зайнятості – договори, строки , умови.
 9. Появляться нові обов’язки – бути елементом команди в світлі бригадних підходів чи DRG оплат. Бути вмілим лідером команди, який делегує окремі функції медичній сестрі
 10. Необхідність правових знань щодо Конфіденційності та обігу, інформації, статусу лікаря, прав пацієнта, обов’язків керівництва закладу охорони здоров’я

 

Також додаткові зміни торкнуться молодих (майбутніх) лікарів щодо навчання (базове навчання – лікар загальної практики) та впровадження резидентури.  Також умови найму молодих фахівців очікуються, що будуть ґрунтуватись як на вже існуючому принципі розподілу, так і працевлаштування після направлення на навчання місцевою владою.

Ще однією довгоочікуваною новацією повинні стати сучасні університетські клініки. Серйозним викликом в системі навчання є необхідність забезпечення викладацьким складом який би володів сучасними знаннями та методами, іноземними мовами та професійними контактами.

 

Однак попри спробу надати оцінку потенційним змін анонсованих владою, нажаль автори реформ не врахували наступні питання:

 • не пропонують адекватні мотиваційні механізми для лікарів;
 • не визначають завдяки яким факторам підвищується якість лікування в разі незміненого обсягу фінансування;
 • не визначають як відбирати тих лікарів хто залишиться працювати за спеціалізацією, а хто підлягатиме перекваліфікації;
 • немає належної уваги до аналізу помилок (невдач), несприятливих наслідків.

 

Чим чіткіше буде описано права пацієнтів, керівництва закладу охорони здоров’я, місцевої влади, тим  комфортніше працювати лікарю. Він знає, що від нього  чекатимуть і обсяг завдань не збільшуватиметься.

 

Проаналізувавши проект Концепції, Стратегії  – невідворотними є кілька напрямів змін в системі охорони здоров’я:

 1. посилення професійної спільноти – її ролі, завдання
 2. посилення місцевої влади – особливо в питанні управління та фінансування
 3. максимальне впровадження інформаційних технологій
 4. зміна фінансування в напрямку ефективного використання ресурсів, як власних, так і залучених

 

Єдина мета діяльності держави – це не щасливий лікар і навіть не щасливий пацієнт, а здорове населення. Однак найбільш впливовими гравцями в цьому процесі є власне лікарі.

 

Отже, активні зацікавлені представники медичної спільноти повинні бути сподвижниками руху щодо посилення статусу лікаря не лише в охороні здоров’я, а й в суспільстві.

 

Як казав відомий баскетбольний тренер: « Маю хотіти перемогти, для цього потрібно докласти зусиль».

 

Щоб не стати жертвою реформи треба її очолити!


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>