Також перегляньте:

Інформована згода: досвід країн світу. Про симбіоз медицини та юриспруденції

22 вересня ц.р. Інститут медичного і фармацевтичного права та біоетики (ІМФПБ) Академії адвокатури...

Закон не панацея

Лінь управлінців в сфері охорони здоров’я показує їх правову безграмотність. Звичайно прийняття...

Семінар «Внутрішні нормативні документи медичного закладу»

20 червня 2014 р. відбудеться семінар  «Внутрішні нормативні документи медичного закладу» Спікер семінару: Олена...

Правова оцінка реєстру пацієнтів

Дана стаття не є всеохоплюючим аналізом ситуації що виникла або потенційно може...

Ефект плацебо і право пацієнта на інформацію

Аврамчук Вероніка На сьогоднішній день наука йде вперед, а тому медики здобувають можливість...

Процес реформування законодавства щодо права пацієнтів та їх реалізації

З реалізацією прав пацієнтів як прав людини в Україні існує досить багато...

Інформована згода як декларативне право пацієнта в Україні

3.04.2014
Zoryana Chernenko

Біоетика одним зі своїх принципів, які фактично зробили її новим активним рухом реформ у відносинах в системі охорони здоров’я, визнає інформовану згоду як основоположну засаду.  Нажаль в чинному законодавстві України законодавець закріпив норми, які досить наближено нагадують суть даного поняття. А отже, реформування чи осучаснення відносин в охороні здоров’я поки залишається в планах.

Перш за все норми Цивільного кодексу України відокремлюють єдиний інститут згоди на дві складові – згоду та відмову. Тобто існування двох окремих статей в згаданому законодавчому акті свідчить, що коло осі які можуть скористатися правом виражати згоду є одне (з 14 років), а коло осіб які можуть скористатися правом відмовитися від надання допомоги – інше (повнолітні дієздатні особи).

Ще однією нормою, що нівелює законодавче регулювання  є розмежування статей які регулюють право на інформацію та прав на згоду. Знову ж таки коло осіб які мають право на інформацію є значно вужчим ніж право виражати згоду.

Окремого аналізу потребує нормативний документ центрального органу виконавчої влади в системі охорони здоров’я. Даний документ не визначає порядку інформування, що фактично означає можливість анулювання кожної згоди наданої пацієнтом. В такі ситуації власне медичні працівники залишаються в ситуації потенційного конфлікту.

Проаналізовані документи є свідченням того, що в Україні сучасна біотична засада інформованої згоди залишається на декларативному рівні.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>