Також перегляньте:

МЕДИЧНІ РЕФОРМИ У ПІЛОТНИХ РЕГІОНАХ

13 лютого 2013 р. в рамках програми «Експертна Рада» парламентського телеканалу відбулося...

ТЕРМІНОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОГО МЕДИЧНОГО ПРАВА ТА ЗАКОНОДАВСТВА

Важливість правильного та доречного вживання мовних конструкцій важлива у всіх відносинах які...

МОЗ визначив завдання на 2016 рік

Бачення завдань, що стоять перед МОЗом висловив в.о. міністра В. Шафранський на...

МОЗ визначив завдання на 2016 рік

Бачення завдань, що стоять перед МОЗом вислови в.о. міністра В Шафранський на...

Допустимість страйків в системі охорони здоров’я

Волошко Яна Права на свободу мирних зібрань та асоціацій відносяться до найбільш...

Змінено правила обігу наркотичних речовин в закладах охорони здоров’я

Наказ МОЗ №11 від  21 січня 2010 року "Про затвердження Порядку обігу...

Право медичних працівників на страйк – правова регламентація

17.02.2013
Катерина Ященко

Відповідно до ст.44 Конституції України (далі – КУ ), ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів. Право на страйк закріплене і в  міжнародних актах. Ратифікувавши Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права (далі – МПЕСКП), Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити право на страйк при умові його здійснення відповідно до національних законів (ст.8 МПЕСКП). Консультації і співпраця згідно зі ст. 8 (ч. 1) МПЕСКП не є заміною права на страйк.

Детальніше регламентує відносини, які виникають в процесі здійснення права на страйк, Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Закон містить поняття страйку, порядок проведення страйку, визначає випадки, коли страйк визнається незаконним, випадки, коли забороняється проведення страйку, гарантії для працівників під час страйку, відповідальність.

Таким чином, аналіз нормативно-правових актів дозволяє зробити висновок про те, що жодних особливостей у правовому регулюванні права медичних працівників на страйк у порівнянні з іншими працівниками немає. Особливості полягають у реалізації цього права, адже, з одного боку,  відповідно до абз.4 ст.44 КУ заборона страйку можлива лише на підставі закону. В ст.24 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» закріплений перелік працівників, яким забороняється проведення страйку. Це працівники (крім технічного та обслуговуючого персоналу) органів прокуратури, суду, Збройних Сил України, органів державної влади, безпеки та правопорядку. Цей перелік є закритим. Отож прямої заборони страйку медичних працівників закон не містить.

З іншого боку,  згідно з  абз.2 ст.44 КУ, порядок здійснення права на страйк встановлюється законом з урахуванням необхідності забезпечення національної безпеки, охорони здоров’я, прав і свобод інших людей, а відповідно до Закон «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» забороняється проведення страйку за умов, якщо припинення працівниками роботи створюєзагрозу життю і здоров’ю людей, довкіллю або перешкоджає запобіганню стихійному лиху, аваріям, катастрофам, епідеміям та епізоотіям чи ліквідації їх наслідків. Чи можна вважати, що в наслідок припинення медичними працівниками своєї діяльності створиться обстановка, загрозлива для життя і здоров’я людей, – питання дискусійне. Відповідь на нього залежить від  особливостей кожного конкретного випадку. Разом з тим, виникає й інша проблема – хто буде давати таку відповідь? Адже Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» лише вимагає попередити роботодавця або уповноважену ним особу, організацію роботодавців, об’єднання організацій роботодавців не пізніш як за сім днів до початку страйку. Жодних дозволів на проведення страйку отримувати не потрібно.

Отже, у регламентації права медичних працівників на страйк існують прогалини, від заповнення яких залежить законність проведення страйку медичних працівників.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>