Також перегляньте:

МЕДИЧНІ РЕФОРМИ У ПІЛОТНИХ РЕГІОНАХ

13 лютого 2013 р. в рамках програми «Експертна Рада» парламентського телеканалу відбулося...

МОЗ визначив завдання на 2016 рік

Бачення завдань, що стоять перед МОЗом висловив в.о. міністра В. Шафранський на...

МОЗ визначив завдання на 2016 рік

Бачення завдань, що стоять перед МОЗом вислови в.о. міністра В Шафранський на...

ТЕРМІНОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОГО МЕДИЧНОГО ПРАВА ТА ЗАКОНОДАВСТВА

Важливість правильного та доречного вживання мовних конструкцій важлива у всіх відносинах які...

Типові штатні нормативи стали примірними

Після тривалих дискусій щодо застосування Наказу № 33 та особливо оцінки щодо...

Змінено правила обігу наркотичних речовин в закладах охорони здоров’я

Наказ МОЗ №11 від  21 січня 2010 року "Про затвердження Порядку обігу...

Чи повинна наступати кримінальна відповідальність за медичну помилку?

17.02.2013
Катерина Ященко

В нормативно-правих актах термін «медична помилка» не вживається. У науковій літературі під медичною помилкою розуміють ненавмисне завдання шкоди здоров’ю пацієнта у ході здійснення медичного втручання, для якого характерно добросовісний характер помилки; відсутність лікарської некомпетентності або некомпетентності будь-кого з медичного персоналу та вини (злочинної недбалості чи самовпевненості); відсутність об’єктивної  можливості передбачити несприятливі наслідки та запобігти їм. Отож медична помилка є там, де в наслідок діяння медичних працівників завдано шкоди здоров’ю пацієнта. Чи можна за таких обставин притягти до кримінальної відповідальності?

Відповідно до ст.2 Кримінального кодексу України підставою кримінальної відповідальності є вчинення  особою суспільно небезпечного   діяння,   яке  містить  склад  злочину, передбаченого цим Кодексом. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не  може бути  піддана  кримінальному  покаранню,  доки  її  вину  не  буде доведено в законному порядку і встановлено  обвинувальним  вироком суду. Зі статті випливає, що єдиною достатньою підставою притягнення до кримінальної відповідальності є наявний у діяннях особи, що є суб’єктом злочину, склад злочину. До складу злочину входять такі елементи:

1.     Об’єкт  –  суспільні відносини, пов’язані з охороною життя та здоров`я пацієнта

2.    Об’єктивна  сторона. Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони є діяння (дія або бездіяльність; в даному випадку – неналежне надання медичної допомоги або ненадання). Оскільки більшість медичних злочинів є злочинами з матеріальним складом, то для них обов’язковими будуть і наслідки та причинний зв’язок між ними.

3.    Суб’єкт (в даному випадку спеціальний) – медичний або фармацевтичний працівник.

4.    Суб’єктивна  сторона – вина (умисел, що передбачено ст.24 Кримінального кодексу України; необережність – ст.25 Кримінального кодексу України).

        Як було зазначено вище для медичної помилки характерна відсутність вини, як умислу, так і будь-якого прояву необережності. Оскільки вина є єдиною обов’язковою ознакою суб’єктивної сторони, то у даному випадку суб’єктивна сторона складу злочину також відсутня. Відсутність будь-якого з цих чотирьох елементів зумовлює відсутність складу злочину, а отже, і неможливість притягнення до кримінальної відповідальності.

        Таким чином, притягнення до кримінальної відповідальності за лікарську помилку є неприпустимим. Це суперечить принципам притягнення до кримінальної відповідальності, таким, як законність, доцільність, справедливість, винність. Крім того, через страх покладення відповідальності медичні працівники не розголошуватимуть інформацію про допущені медичні помилки, не аналізуватимуть їх, а отже, ризик того, що помилки повторюватимуться збільшуватиметься.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>